Fransa genel seçimlerinin kazananları ve kaybedenleri

Bu haberin ilk yayınlandığı dil İngilizcedir.

Fransa'da erken genel seçimlerin ilk turunun galibi yüzde 34 oyla ilk sırayı alan aşırı sağcı Ulusal Birlik Partisi oldu. Böylece Fransa genel seçimlerinde ilk kez aşırı sağcı bir parti birinci çıktı.

REKLAM

Fransa'da pazar günü yapılan erken seçimlerin ilk turunda, sandık çıkış anketlerine göre Marine Le Pen ve Jordan Bardella liderliğindeki aşırı sağcı Ulusal Ralli (RN) partisi birinci sıraya yükseldi.

Ulusal Birlik Partisi'nin oyların yüzde 34'ünü alması, partiye verilen desteğin 2022'den bu yana iki katına çıktığını gösteriyor. Böylece Fransa genel seçimlerinde ilk kez aşırı sağcı bir parti birinci çıktı.

Ancak bu sonuç TBMM'de çoğunluğu sağlamaya yetmeyebilir. Ipsos'un tahminlerine göre Le Pen ve Cumhuriyetçi Parti'deki müttefiki Les Républicains'in 230 ile 280 arasında sandalyesi olabilir. Bu sayı 289'luk salt çoğunluğun çok altında.

Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un Avrupa Parlamentosu (AP) seçimlerinde gösterdiği kötü performansın ardından yaptığı erken seçim çağrısı durumu değiştirmedi. Macron'un Rönesans partisi liderliğindeki Cumhuriyet için Topluluk İttifakı oyların yalnızca yüzde 20,3'ünü aldı.

İlk turda sol partiler nispeten güçlü bir performans sergiledi.

Dört ana sol parti olan Sosyalistler, Yeşiller, Esnek Olmayan Fransa (LFI) ve Komünistlerden oluşan Yeni Halk Cephesi (NPF) anketlere göre oyların %28,1'ini alarak ikinci sırada yer aldı.

Ipsos, Macron'un yalnızca 70-100 sandalye kazanabileceğini, NPF'nin ise Jean-Luc Mélenchon'un partisinin hakim olduğu sol blokta 125 ila 165 sandalyeye sahip olacağını söyledi.

Yeniden Fetih Partisi'nin oy oranının %1'in altına düşmesiyle Eric Zemmour için kötü bir gece olması bekleniyor. Le Pen ve Jordan Bardella, Reconquest lideri Zemmour ile ilişkilendirilmek istemediklerini söyledi.

Sandık çıkış anketlerine göre, Le Pen'in yanında yer alma olasılığı konusundaki tartışmalar nedeniyle parçalanan merkez sağ Cumhuriyetçi Parti yüzde 10'un biraz üzerinde oy aldı.

İlk tur aynı zamanda %67,5 katılım oranıyla 1981'den bu yana en yüksek katılımlı seçim oldu. Seçimlerin ikinci turu 7 Temmuz Pazar günü yapılacak ve TBMM'deki milletvekili dağılımı belirlenecek.

Fransa'da genel seçimler ne kadar önemli?

Salt çoğunluğa sahip bir parti, başbakanı ve hükümeti atama hakkına sahip olacak. Macron başkanlıktan istifa etmeyeceğini söylemesine rağmen.

2022 genel seçimlerinde oyların yüzde 18,7'sini alarak üçüncü olan Le Pen, 289 sandalye kazanmayı umuyor ve bu da kendisine İkinci Dünya Savaşı'ndaki Nazi işgalinden bu yana Fransa'da ilk aşırı sağ hükümeti kurma olanağı sağlayacak.

Eğer bu gerçekleşirse, farklı partilerin liderleri arasında, muhafazakar Başkan Jacques Chirac'ın sosyalist Başbakan Lionel Jospin ile bir arada yaşadığı 1997 ve 2002 yılları arasında olduğu gibi, bir arada yaşama dönemi yaşanabilir.

İlk seçim turundan sonra şimdi ne olacak?

Bu hafta, seçim anlaşmalarına varabilecek veya hatta geri çekilebilecek adaylarla önemli müzakereler göreceğiz, bu da nihai sonucun çok farklı olabileceği anlamına geliyor.

Macron, 2022'deki ilk turda oyların yüzde 25'inden biraz fazlasını kazandı ancak sandalyelerin yüzde 42'sini alırken çoğunluğunu kaybetmesine rağmen seçimde birinci oldu.

Sandıklar kapandıktan kısa bir süre sonra yaptığı konuşmada Mélenchon, oyların bölünmesini ve Le Pen'e ekstra sandalye verilmesini önlemek için üçüncü olduğu tüm seçim bölgelerinden çekileceğine söz verdi.

9 Haziran'da yapılan AP seçimlerinde aşırı sağcı RN'nin büyük bir farkla birinci olmasının ardından Macron, Fransız Parlamentosu'nun alt meclisi olan Ulusal Meclis'i feshetti ve erken seçim kararı aldı. AP seçimlerinde RN yüzde 31,5 oy alırken Macron'un ittifakı bu oranın yarısına bile ulaşamadı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir