Hizbullah İsrail'in tehdidine misilleme yaptı – Son Dakika Haberleri

Kasım, yazılı açıklamasında şunları söyledi: “İsrail'in tehditlerinin bizi olumsuz etkilemesine kesinlikle izin vermeyeceğiz. Tam tersine, bunun bizi daha temkinli hazırlıklar yapmaya motive ettiğini söylemeliyim. Ancak bunlar İsrail'in tehditlerle başaramayacağı şeylerdir. sahada başarılı olamaz.” dedi.

Kasım, İsrail'in sahaya çıkması halinde daha büyük kayıplar vereceğini ve böylece yok olmaya doğru bir adım atacağını söyledi.

İsrail Savunma Bakanı Yoav Gallant'ın ABD'deki temasları sırasındaki tehditkar sözlerini ve Hizbullah'la savaş istemediklerini, İsrail-Lübnan sınırındaki duruma diplomatik çözüm bulmayı tercih ettiklerini ifade eden Kasım, İsrailli yetkililere şu soruyu sordu: Savunma Bakanı Gazze'deki savaşın durdurulmasının gerçek anlamda herkes için avantaj olacağını açıkladı.

Gallant, ABD'nin başkenti Washington'da gazetecilere verdiği demeçte, “İsrail ordusunun, Hizbullah'la bir savaş çıkması halinde Lübnan'ı Taş Devri'ne döndürme kabiliyetine sahip olduğunu” söyledi.

Gallant, Tel Aviv hükümetinin İsrail ile Lübnan sınırındaki duruma diplomatik çözüm bulmayı tercih ettiğini de sözlerine ekledi.

Hizbullah, İsrail saldırılarında 3 üyesinin daha öldürüldüğünü duyurdu

Hizbullah hareketi, Lübnan'ın güneyinde İsrail ile yaşanan çatışmalarda 3 Hizbullah üyesinin öldürüldüğünü duyurdu.

Hareket, İsrail saldırılarına ilişkin yazılı bir açıklama yaptı.

Açıklamada, Lübnan'ın güneyinde İsrail ile yaşanan çatışmalarda 3 Hizbullah üyesinin hayatını kaybettiği belirtiliyor.

Hizbullah daha önce İsrail'in Bekaa kentinde düzenlenen insansız hava aracı saldırısında Ali Ahmed Alaeddin isimli üyesinin öldürüldüğünü açıklamıştı.

İsrail ordusunun 8 Ekim'den bu yana Lübnan'a yönelik düzenlediği saldırılarda öldürülen Hizbullahçıların sayısı 351'e yükseldi.

ABD ve Rusya vatandaşlarını Lübnan'a seyahat etmeleri konusunda uyardı

Beyrut'taki ABD Büyükelçiliği tarafından yayınlanan açıklamada, Lübnan'a yönelik mevcut seyahat tavsiyelerinin gözden geçirilmesi çağrısında bulunuldu.

Lübnan'da “güvenlik ortamı karmaşık olmaya devam ediyor ve hızla değişebilir”. Açıklamada, Lübnan'daki ABD vatandaşlarına güney Lübnan'a (İsrail sınırı) ve Lübnan-Suriye sınırına veya mülteci kamplarına seyahat etmemeleri yönünde çağrıda bulunuldu.

Rusya'nın Beyrut Büyükelçisi Alexander Rudakov, “Rusya 24” televizyon kanalına yaptığı açıklamada, “Rus vatandaşlarının Lübnan gezilerini mümkünse ertelemeleri gerektiğini” öne sürdü.

Lübnan'da yaşayan Ruslarla sürekli temas halinde olduklarını belirten Rudakov, şöyle konuştu: “Durumu yakından takip etmeye devam ediyoruz ve tüm vatandaşlarımıza şu tavsiyeyi veriyoruz: Eğer bir şeyden endişeleniyorlarsa veya korkuyorlarsa, doğal fırsatlardan yararlanmanın zamanı gelmiştir. Beyrut havalimanından Lübnan'dan ayrılmak mümkünken fırsatlar mevcut.” Dedi.

İsrail ile Hizbullah arasında Lübnan-İsrail sınırında 8 Ekim 2023'ten bu yana artan çatışmaların ve İsrail'in yakın zamanda Lübnan'a yönelik “büyük bir saldırı için operasyonel planların onaylandığını” açıklamasının ardından bölgede çatışmaların tırmanmasına ilişkin endişeler artıyor. .

Makedonya, Kanada, Almanya ve Hollanda vatandaşlarına “Lübnan'ı terk etmeleri” çağrısında bulundu.

Kuveyt ayrıca vatandaşlarına 21 Haziran'da Lübnan'a seyahat etmemeleri çağrısında bulundu.

Mavi Hat'ta gerginlik

7 Ekim'den bu yana Gazze Şeridi'ne saldırılarını sürdüren İsrail, kuzey sınırında da Lübnan Hizbullah'ıyla savaşıyor.

İsrail ile Lübnan arasındaki “Mavi Hat” olarak adlandırılan sınır hattında son haftalarda gerginlikler arttı.

İsrail ordusu 18 Haziran'da Lübnan'a olası bir saldırı için “operasyonel plan”ı onayladığını duyurdu.

İsrail Dışişleri Bakanı Yisrael Katz, 21 Haziran'da yaptığı açıklamada, Hizbullah'ın İsrail topraklarına ve vatandaşlarına yönelik saldırılarına izin verilemeyeceğini, gerekli kararları yakın zamanda alacaklarını söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir