İtalya'da “ucuz evler” geri döndü: Sicilya'da evler 3 euroya satılıyor

Bu haberin orijinal dili İngilizce idi.

İtalya'da viral olan 'espresso fiyatına ev' uygulaması küçük bir fiyat artışıyla geri dönüyor. Bu nedenle Sicilya'da 3 Euro'dan başlayan fiyatlarla ev satın almak mümkün.

REKLAM

İtalya'da terk edilmiş köyleri yeniden hayata döndürmeyi ve kullanılmayan evlerin harap olmasının önüne geçmeyi amaçlayan “ucuz ev” projesi geri döndü.

2019 yılında İtalya'nın güneyindeki Sicilya köylerindeki evlerin 1 euro gibi düşük fiyatlara satılmasıyla viral olan uygulama bazı yerlerde başarısız olsa da Sambuca'da talepleri karşılayamıyor.

Sicilya'daki “ucuz evler” Amerika Birleşik Devletleri'nden (ABD) Orta Doğu'ya kadar alıcı bulurken, satışlarla yerel ekonomiye yaklaşık 20 milyon euro kazandırdı.

Sicilya'da 2019 ve 2021'deki başarılı satışların ardından giderek daha popüler hale gelen uygulama yeniden kullanıma sunuluyor. Ancak geçen sefer olduğu gibi alıcıların dikkat etmesi gereken koşullar var, fiyatlar da bir miktar arttı.

Bu kez 10 ev 3 euro'dan başlayan fiyatlarla satışa sunuluyor.

Şehrin antik Sarazen kesiminde yer alan evler, yapısal olarak önceki planlarda satılanlar kadar sağlam olacak.

1969 depreminden sonra terk edilen evler yerel yönetimlere ait olduğundan satış süreci, belediyelerin alıcılar ve özel mülk sahipleri arasında irtibat kurmak zorunda olduğu duruma göre daha sorunsuz ilerliyor.

Satışa sunulan evler iki veya üç yatak odalı olup 80 m2'den büyük değildir. Binalar iki veya üç katlı olup bazılarının terasları vardır.

Peki sorun nedir?

Evler açık artırmayla en yüksek teklifi verene satılıyor, dolayısıyla satın alma fiyatının sembolik rakam olan 3 avrodan çok daha yüksek olması gerekiyor. Önceki açık artırmada evlerin çoğu 5 bin ile 10 bin euro arasında fiyatlara satılmıştı.

Satışa sunulan evlerin birçoğunda güzel limon ağaçları ve parlak majolica zeminli iç avlular bulunuyor. Ancak evlerin çoğu o kadar kötü durumda ki, hemen oturmaya başlamak mümkün değil. Daha önceki uygun fiyatlı evlerde olduğu gibi, alıcıların kapsamlı onarımlar yapması gerekecek.

Yeni sahiplerin temel restorasyon için en az 30.000 avro, komple yenileme için ise 200.000 avronun üzerinde para ödemeye razı olması gerekiyor.

Yenilemelerin satın alma tarihinden itibaren üç yıl içinde tamamlanması gerekiyor, aksi takdirde alıcılar ihale süreci sırasında gerekli 5.000 € depozitoyu kaybedecek.

İlgilenenler Belediyeye başvurabilir sitede Başvuru formlarını, İngilizce bilgileri ve mevcut mülklerin fotoğraflarını bulabilirler.

1 Euro'luk evler küçük İtalyan kasabalarını nasıl değiştirdi?

Sambuca'nın “bir espresso fiyatına evleri”, yerel inşaatçılar, mimarlar ve tasarımcılarla yapılan büyük sözleşmeler yoluyla çok ihtiyaç duyulan geliri sağladı. Aynı zamanda yeni konaklama tesisleri ve mağazaların açılmasına da olanak sağladı. dijital göçebelerİnsanları şehirde kalmaya teşvik etmek için artık uzaktan çalışma alanları da mevcut.

Program aynı zamanda şehrin demografik yapısını da değiştirdi. Özellikle Amerika Birleşik Devletleri'nden alışveriş yapanlar arasında popüler hale geldi ve şehir, büyük göçmen topluluğundan dolayı “Küçük Amerika” lakabını aldı.

Girişim Sambuca'yı yeniden canlandırmış olsa da, yerel halkla çevrili sürükleyici bir İtalyan deneyimi arayanlar için başka bir yere bakmak iyi bir fikir olabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir