Putin Kuzey Kore'de – Son haberler

Kuzey Kore haber ajansı KCNA'nın haberine göre, Kuzey Kore lideri Kim Jong-un, Rusya lideri Putin ve heyetini Pyonyang Uluslararası Havalimanı'nda karşıladı.

İki liderin el sıkışıp kucaklaşmasının ardından Kim, Putin'in arabasına binerek onu kalacağı Kumsusan Devlet Konukevi'ne götürdü.

KCNA raporu, ziyaretin, Kuzey Kore ile Rusya Federasyonu arasındaki dostane ilişkilerin “uluslararası barış, adalet ve güvenliğin stratejik kalesi” ve “yeni çok kutuplu dünya düzeninin motoru” haline geldiği kritik bir döneme denk geldiğini değerlendirdi. .

Rus lider, 24 yıl aradan sonra ilk kez Kuzey Kore'ye ziyarette bulunuyor. Putin ve Kim en son Eylül 2023'te Rusya'nın Doğu Sibirya bölgesinde bir araya gelmişti.

Çok kutuplu dünyanın ortak savunmasına vurgu

Ukrayna'daki savaş nedeniyle ABD ve Avrupa'nın uyguladığı yaptırımların baskısı altında kalan Rusya'nın, Kuzey Kore ile askeri alanda iş birliğini artırma eğiliminde olduğu kaydedildi.

Putin, Kuzey Kore'ye gelmeden önce Rus basınına yaptığı açıklamada, Pyongyang'ın Ukrayna'daki Rus askeri operasyonlarına verdiği desteği takdir ettiğini söyledi.

Kuzey Kore ve Rusya'nın, Batı'nın karşılıklı çıkarları koruyarak adil ve çok kutuplu bir dünya yaratılmasını engelleme emellerine kararlılıkla karşı çıktığını vurgulayan Putin, iki ülkenin Batı'nın kontrolünde olmayacak ticaret ve ödeme sistemleri geliştireceklerini söyledi. Bunu yapan ülkelere yasa dışı tek taraflı yaptırımlar uygulanmasına kim karşı çıkacak?

Kuzey Kore'nin Rusya'dan askeri destek talebi

ABD ve Güney Kore, Kuzey Kore'nin Rusya'ya, Ukrayna'daki savaşta kullanılmak üzere top, füze ve diğer askeri teçhizatı, önemli yardım ve Moskova'dan askeri teknoloji transferi karşılığında sağladığını iddia ediyor.

Moskova yönetimi ise Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) kararlarına aykırı olacak silah ve teknoloji transferlerini kabul etmiyor.

Mart ayında Rusya, BM'nin Kuzey Kore'nin nükleer programını Güvenlik Konseyi'nde inceleme önerisini reddetti.

ABD ve Güney Kore'nin ziyaretine tepki

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile dün yaptığı görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, Putin'in Kuzey Kore ziyaretinin “Rusya'nın ihtiyacı olanı elde etmek için diğer ülkelerle ilişkilerini umutsuzca geliştirmeye ve güçlendirmeye çalıştığını” gösterdiğini söyledi. Ukrayna'daki savaşa devam edin.” Şöyle yorumladı: “Görünen o ki

Blinken: “Kuzey Kore, Ukrayna'da Kullanılmak Üzere Rusya'ya Büyük Mühimmat ve Silah Sağlıyor.” dedi.

Stoltenberg, Rusya'nın Kuzey Kore'nin nükleer ve füze programlarına olası desteği konusunda da endişe duyduklarını kaydetti.

Öte yandan Güney Kore Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Lim Soosuk, Rusya ile Kuzey Kore arasındaki iş birliğinin BM Güvenlik Konseyi kararlarını ihlal edecek, bölgede barış ve istikrara zarar verecek şekilde gelişmemesi gerektiği konusunda Moskova yönetimini uyardığını söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir