Kızıldeniz'deki ticari gemileri korumaya yönelik AB deniz misyonu 19 Şubat'ta başlayacak

Avrupa Birliği (AB) Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Kızıldeniz'deki ticari gemileri Yemen'deki Husi isyancıların füze saldırılarından korumak amacıyla görevlendirilen deniz misyonunun 19 Şubat'ta göreve başlayacağını duyurdu.

REKLAM

Savunma bakanlarının Brüksel'deki resmi olmayan toplantısının ardından konuşan Borrell şunları söyledi: “Kızıldeniz'de deniz güvenliği son haftalarda önemli ölçüde kötüleşti. Ticari gemileri korumak için tamamen savunma amaçlı yeni bir deniz operasyonuna ilişkin çalışmaları büyük ölçüde tamamlıyoruz.” dedi.

Amacımız Aspides adı verilen bu misyonu en geç 19 Şubat'ta kurup faaliyete geçirmek.” AB'nin üst düzey diplomatı misyonun başarılı olacağına inandığını söyledi.

AB dışişleri bakanları 19 Şubat'ta Brüksel'de toplanacak ve planı onaylayacak.

“Operasyon sadece koruma amaçlı olacak ve denizde gerçekleştirilecektir.”

Şu ana kadar Avrupa Birliği üyesi ülkeler Belçika, Fransa, Almanya, Yunanistan ve İtalya, misyona katılacaklarını kamuoyuna duyurdular.

Göreve kaç askerin katılacağı ve yeteneklerinin ne olacağı henüz belli değil.

Euronews'in edindiği bilgiye göre Fransa, Yunanistan ve İtalya liderlik rolüne talip oldu.

AB'nin misyonu, bölgedeki İngiltere ve ABD öncülüğündeki Prosperity Guardian Operasyonu'nun aksine, gemileri korumak ve gelen füzeleri engellemekle sınırlı olacak.

ABD öncülüğündeki operasyonla koordinasyon sağlanacağını vurgulayan Borrell, “Karada değil, sadece denizde operasyon yürüteceğiz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir