Los Angeles'taki yangınlardan 1.200'den fazla kişi tahliye edildi

ABD'de Los Angeles'ın yaklaşık 100 kilometre kuzeybatısında çıkan yangınlarda 3.600 hektardan fazla alan kül olurken, en az 1.200 kişi de tahliye edildi.

REKLAM

Cumartesi günü Los Angeles, Kaliforniya ve Amerika Birleşik Devletleri'nde (ABD) çıkan orman yangınlarının otoyol yakınındaki binlerce dönüm alana yayılması ve yakındaki evleri tehdit etmesi nedeniyle en az 1.200 kişi bölgeden tahliye edildi.

Kaliforniya Ormancılık ve Yangından Korunma Departmanı'ndan alınan bilgiye göre, Post Fire olarak adlandırılan olay, Los Angeles'ın yaklaşık 100 kilometre kuzeybatısındaki Gorman'daki Interstate 5 yakınında 3.600 dönümden fazla alanı yok etti.

Los Angeles İtfaiye Departmanından yapılan açıklamada, California Eyalet Park Servisi'nin Gorman'daki Hungry Valley Rekreasyon Alanından 1.200 kişiyi tahliye ettiği ve hem Hungry Valley hem de Pyramid Lake rezervuarlarının yangın tehdidi nedeniyle kapatıldığı belirtildi.

İtfaiye yetkilileri, yangının güneydoğudaki Piramit Gölü'ne doğru ilerlediğini ve ekiplerin çevrede yangın hatları inşa ettiğini, itfaiye uçaklarının ise sınırlı görüş mesafesine rağmen yangının ilerlemesini durdurmaya çalıştığını söyledi.

Son yıllarda Kaliforniya eyaleti orman yangınlarının neden olduğu büyük yıkımla karşı karşıya kaldı.

8 Kasım 2018'de çıkan ve “Kamp Yangını” olarak anılan orman yangını, 16,5 milyar dolarlık hasara yol açarak o yılın en maliyetli doğal afeti oldu.

Eyaletin kuzeyindeki Paradise kentinde çıkan orman yangını, 14 bine yakın ev, 500'den fazla iş yeri ve 4 bin 300'e yakın binayı kül etti, yangında 80'den fazla kişi hayatını kaybetti.

Toplam 620 kilometrekarelik alanı etkileyen yangın, Kaliforniya tarihinin “en fazla can kaybının yaşandığı en büyük orman yangını” olarak kayıtlara geçti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir