Ressam Titian'ın çalındıktan yıllar sonra bir otobüs durağında bulunan tablosu rekor fiyata satıldı

Bu haberin ilk yayınlandığı dil İngilizcedir.

Titian'ın 16. yüzyılın başlarında yaptığı “Mısır'a Uçuşta Dinlenin” adlı tablosu 20,6 milyon euroya satılarak yeni bir dünya rekoru kırdı.

REKLAM

Rönesans dönemi ressamı “Titian” olarak bilinen Tiziano Vecellio'nun 16. yüzyılın başlarında yaptığı “Mısır'a Uçuşta Dinlenin” tablosu, başkent Londra'daki Christie's müzayede evinde düzenlenen müzayedede rekor fiyata satıldı. İngiltere'nin birçok kez çalınmasından sonra.

Müzayedeciler, Titian'ın başyapıtının 20,6 milyon avroya (17,5 milyon £) satılmasıyla yeni bir dünya rekorunun kırıldığını söyledi.

1510 tarihli tablo, ilk kez 19. yüzyılın başlarında Napolyon'un askerleri tarafından Viyana'daki Belvedere Sarayı'ndan çalındı. Ayrıca 1995 yılında İngiltere'deki Longleat House'tan çalındı; 1878'de 4. Bath Markisi tarafından satın alındığından beri orada asılı duruyordu.

Eski Scotland Yard dedektifi Charles Hill tarafından 2002 yılında Londra'da bir otobüs durağında tesadüfen bir çantanın içinde bulundu.

Christie'nin “Eski Ustalar Bölümü” küresel direktörü Andrew Fletcher, tablonun “sanatçının hem renk kullanımına hem de doğal dünyada insan formunun temsiline yönelik öncü yaklaşımının gerçekten olağanüstü bir örneği” olduğunu söyledi.

Fletcher, “Mısır'a Uçuşta Dinlenin” Titian'ın “bir nesilden fazla süredir” müzayedede piyasaya çıkacak en önemli eseri olduğuna inandığını ifade etti.

Rönesans ressamının en eski resimlerinden biri olan “Mısır'a Uçuşta Dinlenin” Christie's'de Açık artırması büyük ilgi gördü.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir