Tesla ve Riyad, Suudi Arabistan'da elektrikli araç fabrikası kurmak için görüşmelerde bulunuyor

Tesla ile Suudi hükümeti arasındaki görüşmelerin henüz başlangıç ​​aşamasında olduğu belirtildi.

REKLAM

Suudi Arabistan'ın ülkede bir üretim tesisi kurmak için ABD'li elektrikli otomobil üreticisi Tesla ile görüşmelerde bulunduğu bildirildi. Elon Musk, Platformdan gelen söz konusu haberi yalanladı

Wall Street Journal'ın anonim kaynaklara dayandırdığı haber, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Tesla CEO'su Elon Musk'tan Türkiye'de bir otomobil fabrikası açmasını istemesinden birkaç saat sonra geldi.

Musk ile İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu arasında da bir görüşme yapılması bekleniyor.

Wall Street Journal haberinde, Suudi Arabistan'ın Tesla'ya elektrikli araçlar için gerekli olan metal ve mineralleri Demokratik Kongo Cumhuriyeti gibi ülkelerden belirli miktarlarda satın alma seçeneği vererek ikna etmeye çalıştığı belirtiliyor.

Ekonomisini çeşitlendirerek petrole olan bağımlılığını azaltmaya çalışan Suudi Arabistan'ın varlık fonu, Tesla'nın ana rakiplerinden Lucid Group'un da çoğunluk hissesine sahip.

Raporda, krallığın Tesla fabrikasına, hammadde işleyicisi Trafigura'nın Kongo'daki sorunlu kobalt ve bakır projesi için finansman sağlanmasına yardım teklif ettiği belirtildi.

Trafigura'nın bir sözcüsü, artan maliyetler ve düşük kobalt fiyatları nedeniyle Kongo'daki Mutoshi projesine yönelik seçeneklerini gözden geçirdiğini söyledi.

Tesla ile Suudi hükümeti arasındaki görüşmelerin henüz başlangıç ​​aşamasında olduğu ve somut bir anlaşmayla sonuçlanamayabileceği belirtildi.

Musk, Mayıs ayında Tesla'nın muhtemelen 2023 sonuna kadar yeni bir fabrika için yer seçeceğini söyledi.

Tesla'nın şu anda altı fabrikası var ve yedincisini Meksika'nın kuzeyindeki Nuevo Leon eyaletinde inşa ediyor.

Tesla, 2022'de yaklaşık 1,3 milyon olan araç satışlarını 2030'a kadar 20 milyona çıkarmayı hedefliyor. Eylül 2023'te Tesla 5 milyonuncu aracını üretti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir