Avrupa'da turistlerin en çok yankesicilik yaşadığı ülke ve şehirler

İtalya, Avrupa'da turistlerin en çok yankesicilik yaptığı ülke oldu.

REKLAM

Avrupa'da yapılan bir araştırmaya göre İtalya, kıtada yerli ve yabancı turistlerin en çok yankesicilik olaylarına maruz kaldığı ülke.

Özellikle yabancı turistlerin en çok ziyaret ettiği rotalardan biri olan başkent Roma ve Milano, en küçük hırsızlıkların yaşandığı şehirler arasında ilk sıralarda yer alıyor.

İngiliz internet sitesi “Quotezone.co.uk” tarafından yapılan son araştırmada, Avrupa yankesici endeksi ve bu tür olaylara karşı korunmak için gereken önlemlere ilişkin bir rapor açıklandı.

Quotezone şirketinin yurt dışına tatile giden gezginlerin yorumlarından yola çıkarak yaptığı araştırma sonuçlarına göre, yaz döneminde yankesicilik faaliyetlerinin en çok yaşandığı ülke İtalya oldu.

Özellikle başkent Roma'nın en popüler turistik mekanları arasında yer alan Kolezyum (Flavian Amfitiyatrosu), Trevi Aşk Çeşmesi ve Pantheon Tapınağı, en çok yankesicilik olaylarının yaşandığı şehirler ve yerler olarak öne çıkıyor.

Turistlere yönelik ufak tefek hırsızlıkların en çok yaşandığı yerler arasında Milano'daki Duomo yer alırken, Floransa'nın ünlü Uffizi Galerileri de listenin üst sıralarında yer alıyor.

Araştırmaya göre, İtalya'da geçen yıl bu tarihi mekanlarda 1.906 farklı yankesicilik vakası yaşandı. Bu olaylarda turistlerin paraları çalındı ​​veya telefon, çanta, kolye, bilezik, gözlük gibi değerli eşyaları kaybedildi.

Verilere göre İtalya'da tatile giden bir milyon turistten 463'ü yankesicilik olayına maruz kalıyor ve bu oran İtalya'yı Avrupa'nın yankesicilik listesinin üst sıralarına yerleştiriyor.

Hollanda ve Almanya ilk 5'te

İkinci sırada ise dünyanın ve Avrupa'nın en çok turist çeken ülkesi Fransa yer alıyor. Yankesicilik olayları ülkenin başkenti Paris'te yoğunlaştı. Verilere göre bir milyon yabancı turistten 283'ü küçük hırsızlığa maruz kalıyor.

Dünyanın yabancı turistlerin en çok ziyaret ettiği şehir olan Paris'teki ünlü Eyfel Kulesi'nde çalışan çalışanlar, 2015 yılında artan yankesicilik vakaları nedeniyle greve gitmiş ve söz konusu turistik bölgede polisin sürekli hizmet vermesi çağrısında bulunmuştu.

Araştırmaya göre Hollanda, Avrupa'da en çok yankesicilik olayının yaşandığı üçüncü ülke.

Almanya dördüncü sırada yer alırken, ilk 5'in son sırasında turistlerin deniz, kum ve güneşten oluşan yaz tatili için tercih ettiği Avrupa ülkelerinden Yunanistan yer alıyor.

Türkiye sıralamada ilk 10'da

İspanya listeye altıncı sıradan girerken, bu Akdeniz ülkesinde yankesicilik ilk sıradaki İtalya'ya göre 5 kat daha az görülüyor.

Avrupa'da en az yankesicilik olayının yaşandığı ülkeler milyon başına 30 vakayla İrlanda ve milyonda 18 vakayla Polonya'dır.

Türkiye sıralamada İspanya ve Portekiz'in ardından sekizinci sırada yer alıyor. Yankesicilik olaylarının Türkiye'de, özellikle de Avrupa'nın en kalabalık şehri olan ve yabancı turistlerin büyük ilgisini çeken İstanbul'da daha sık yaşandığı görülüyor.

Kendinizi yankesicilerden korumanın en iyi yolları nelerdir?

Quotezone'un kurucusu ve CEO'su Greg Wilson, “Hırsızlık her yerde meydana gelebilir ve turistlerin uğrak yeri olan yerler, yankesicilerin ve hırsızların tatilcilerin cüzdanlarını ve çantalarını hedef almaları için başlıca yerlerdir” diyor.

“Paris'teki Eyfel Kulesi ve Roma'daki Trevi Çeşmesi gibi önemli turistik yerler, yoğun insan kalabalığına maruz kaldıkları için yankesiciler için popüler yerlerdir.”

Wilson, yankesicilerin hedefi olmamak için özellikle yabancı turistlere pahalı mücevherler gibi değerli eşyalarını otel kasasına bırakmalarını ve yanlarında büyük miktarda nakit taşımamalarını tavsiye ediyor. Wilson ayrıca telefonları ve cüzdanları güvende tutmak için fermuarlı ve güvenlik kilidi olan bir omuz çantası veya bel çantasıyla seyahat etmenizi de öneriyor.

REKLAM

Wilson ayrıca değerli taşınabilir kişisel eşyaların asla başıboş bırakılmaması gerektiğini vurguluyor ve şunu ekliyor: “Seyahat sigortası şirketleri, yolcuların eşyalarına 'makul özen' göstermelerini şart koşuyor ve eğer eşyalar yeterli korumayla donatılmamışsa ihmalkar hırsızlık için ödeme yapmayı kabul etmeyebilirler. “

“Eğer yankesiciye maruz kaldıysanız derhal polise gitmeli ve sigorta şirketinden maddi tazminat talebinde bulunmak için durum hakkında tutanak tutmalısınız. Bu, sigorta talebinizi destekleyecek en önemli eylemdir.”

Çanta gibi eşyaların hiçbir maddi değeri olmasa da pasaportunuzu, ehliyetinizi, emlak tapunuzu veya önemli belgelerinizi kaybetmek tatilinizi kabusa çevirebilir. Bu nedenle bu belgelerin dijital kopyalarının küçük bir taşınabilir bellekte saklanması yararlı olacaktır. Cep telefonlarının çalınması durumunda “telefonumu bul” uygulamasını kullanmak da oldukça önemlidir.

Önemli belgelerin kopyalarını alıp çevrimiçi ortamda saklamak da iyi bir fikirdir. “Telefonumu Bul” uygulamasını indirin ve telefonunuzun çalınması durumunda tüm verilerinizin yedeklendiğinden ve fotoğraflarınızın otomatik olarak çevrimiçi depolamaya yüklendiğinden emin olun. Bulut uygulamalarına yedekleme yaparsanız tatilde çektiğiniz güzel fotoğrafları kaybetmezsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir