Meslek liseli gençler atık mandalinaları ekonomiye kazandırıyor – EĞİTİM

İzmir'deki meslek lisesi öğrencileri atık mandalina üreterek ekonomiye katkı sağlıyor.
Menderes Özdere Tahir Çamur Anadolu meslek ve teknik liseleri öğrencileri ağaçlardan düşen mandalinaları geri dönüştürerek ekonomiye kazandırıyor.
Okulun mutfak laboratuvarında gençler, mandalina atıklarından sirke, reçel, esans ve kurutulmuş mandalina üreterek bu ürünleri uygulamalı yemek pişirme derslerinde kullanıyor.
Mandalina aroması mutfağın favorisi haline geldi
Bölgede yetiştirilen kaliteli, ince kabuklu, çekirdeksiz ve doğal aromalı satsuma mandalina, meslek lisesi öğrencilerinin favori yemeği haline geldi. Gümüldür'de mandalina bahçesi sahibi Hasan Fehmi Akın, hasat edilemeden ağaçlarda kalan ve yere düşen mandalinalar için Menderes Özdere Tahir Çamur Anadolu Mesleki ve Teknik Lisesi ile iş birliği yaptı. Normal süreçte olgunlaşan mandalinaların zamanında hasat edilmemesi durumunda yere düştüğünü, bunun da toprak asitliğini artırdığını ve toprağa zarar verdiğini belirten Akın, toprağın zarar görmesini önlemek ve ucuza almak amacıyla atık mandalinaların geri dönüştürülmesi için harekete geçti. kayıp. Yere düşen mandalinaları toplayan meslek lisesi öğrencileri, atık mandalinaları sirke, reçel, esans ve kurutulmuş mandalinaya dönüştürerek ekonomiye kazandırmayı tercih etti. Ürünlerini uygulamalı aşçılık kurslarında da kullanan gençler, mandalina aromasıyla eşsiz lezzetler yaratıyor.
Coğrafi İşaretli Mandarin
Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından Coğrafi İşaret Belgesi'ne layık görülen 'Gümüldür Mandalina', dünyadaki mandalina çeşitleri arasında amiral gemisi olarak kabul ediliyor. Gümüldür'de 8 bin 310 dekar alanda üretilen mandalinadan ağaç başına 90 kilo elde edilen bölgede üretim rekoru kırıldı.
Gençlerimiz teori ile pratiği birleştiriyor
Konuyla ilgili düşüncelerini paylaşan İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Ömer Yahşi, şunları söyledi: 'Meslek liselerinde temel amacımız bölgenin ihtiyaçlarına uygun projeler üretmektir. Gümüldür'de mandalina üretimi oldukça yaygın bir sektördür. Meslek lisesi öğrencilerimiz bahçedeki atık mandalinaları geri dönüştürerek ekonomiye kazandırıyor. Aynı zamanda laboratuvarda teori ile pratiği birleştiren gençlerimiz yaparak ve deneyerek öğreniyorlar.' Öğrencileri çalışmalarından dolayı tebrik etti. Kaynak: (guzelhaber.net) Güzel Haber Masası

—–Sponsorlu Bağlantılar—–

—–Sponsorlu Bağlantılar—–

—–Sponsorlu Bağlantılar—–

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir