Uzun Bitcoin işlemleri düşüşü tetiklemiş olabilir

Bir Bitcoin analistine göre, madenciler satış yapmaya devam ederken Bitcoin'in “şelale sıkışması” varlığın 53 günün en düşük seviyesine düşmesine yol açmış olabilir.

Bitcoin (BTC) analisti Willy Woo, 24 Haziran tarihli bir gönderide, “Spekülatörler yeni uzun pozisyonlar açmaya devam etti ve basamaklı bir sıkışmada daha fazla tasfiyeye yakıt ekledi.” yorumunu yaptı.

Uzun pozisyona sahip çok sayıda yatırımcı (Bitcoin fiyatının yükseleceğine dair bahis oynayan bir işlem açanlar), fiyat düştüğünde zararlarını azaltmak için varlıklarını satmaya başladığında uzun sıkışma meydana gelir. Bu, fiyatın daha da düşmesine neden olarak diğer uzun pozisyon sahipleri üzerinde kademeli bir etkiye yol açar.

Bunun tam tersine kısa sıkışma denir. Bu terim, bireysel tüccarların Ocak 2021'de GameStop hisselerinin fiyatını artırmasıyla, büyük miktarlarda açığa satış yapan yatırımcıları kayıpları sınırlamak için hisseleri daha yüksek bir fiyattan geri almaya zorlayarak hisse senedi fiyatını baş döndürücü yüksekliklere çıkardıktan sonra tanındı.

CoinGlass verilerine göre, 24 Haziran'da Bitcoin'in 59.000 doların altına düştüğü duruma benzer şekilde 60.000 doların altına bir düşüş, uzun pozisyonlardaki 1,16 milyar doları yok edebilir. Ancak benzer bir %3,73'lük yükseliş, kısa pozisyonlardaki 2,18 milyar doları yok edecektir; Bu, yatırımcıların artık fiyatın düşeceğine dair daha emin olduklarını gösteriyor.

Woo, “Piyasadaki korku göz önüne alındığında neler olup bittiğini analiz etmeye değer” dedi.

Bitcoin ve genel kripto para piyasasına yönelik piyasa duyarlılığını ölçen Kripto Korkusu ve Açgözlülük Endeksi, yaklaşık 18 ayın en düşük noktasına geriledi.

Madenciler yarılanmanın ardından teslim oldu

Woo ayrıca, Bitcoin'in belirli bir fiyatın altına düşmesi ve madenciliğin kârsız hale gelmesi durumunda madencilerin donanımlarını kapatıp kripto para birimlerini satacağını öne süren mevcut “halving sonrası madenci kapitülasyonu” teorisine de dikkat çekti.

CoinMarketCap'in verilerine göre Bitcoin fiyatı şu anda 25 Haziran'daki 60.000 dolar seviyesinin biraz üzerinde 61.320 dolardan işlem görüyor.

Bitcoin son 24 saatte değerinin %2,06'sını kaybetti. Kaynak CoinMarketCap

Yorumcu Bitcoin Archive'e göre Bitcoin, 24 Haziran'da üç ay içindeki en büyük günlük düşüşünü kaydetti ve %6,26 düşüşle 58.890 dolara geriledi.

“97 gün içindeki en büyük günlük fiyat düşüşü”

Jan3 CEO'su Samson Mow, “Bitcoin'in düşüşünün büyük varlık satışlarından değil, yalnızca duygu ve korkudan kaynaklandığına” inanıyor.

Bu yazı yatırım tavsiyesi veya tavsiyesi içermemektedir. Her yatırım ve ticaret hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir