Varank: Türkiye ile farklı coğrafyaların kapıları açılacak


Türkiye Büyük Millet Meclisi Sanayi ve Teknoloji Komisyonu Başkanı Mustafa Varank, CNN Türk'te Fulya Öztürk'ün sorularını yanıtladı. Varank, Türkiye'nin gri listeden çıkarılmasına ilişkin ise şunları söyledi: “Bu karar bizim için çok önemli. CDS rakamlarına da baktım, şu anda gördüğümüz en düşük CDS rakamı 274 civarında. Son dönemde risk primleri düşüyor Son dönemde Türkiye'ye artan yatırımcı ilgisinin artarak devam edeceğini söyleyebiliriz. Türkiye bölgesi için parlak bir yıl oldu.

Varank'ın açıklamaları şöyle:

Çin'in daveti üzerine buradayız. İşbirliğini güçlendirmek, fırsatları değerlendirmek ve birbirimizden faydalanabileceğimiz alanları görmek için ziyaret ediyoruz. Resmi toplantılar yaparken bir yandan da Türkiye ile Çin arasındaki iş birliği için bir araya geliyoruz. Sadece Türkiye ve Çin için değil, stratejik konumu nedeniyle Afrika, Orta Doğu ve Avrupa için de görüşmeler yapıyoruz. Komisyondaki tüm arkadaşlarımız ziyaretten memnun kaldılar. Dünyada büyük bir yarış var. Türkiye'nin büyük bir çabası var. Türkiye ihracatını 250 milyar doların üzerine çıkaran bir ülke. Türkiye'nin imkanlarını kullanarak, Türkiye ile birlikte hareket etmek isteyen her ülke ile işbirliğini geliştirmek için buradayız. Çin Türkiye'yle ilgileniyor. Resmi temaslar artmaya devam edecek. Burada ziyaret ettiğimiz Şenzen yönetimi Türkiye'ye gelecek. İnşallah Türkiye ve Çin'in ilişkileri geliştirerek kazanacağı iş için kendi yol haritalarımızı kendimiz belirleyeceğiz.

“TÜRKİYE BÖLGESİNİN PARLAYAN YILDIZI”

Gri listeye girmemiz aslında adil olmayan bir karardı. Dünya kurallarına uygun, şeffaf ekonomi yönetimine sahip bir ülkeyiz. O listede yer almamız doğru bir karar değildi. Gerekli değerlendirmeleri yaparak, gri listeye göre ek önlemler alarak ekonomik sistemin ne kadar doğru olduğunu ortaya koymuş oldular. Türkiye tam entegre ve şeffaf bir sistemle çalıştığını dünyaya gösteriyor. Yatırımcılar ülkemize çok rahat gelecek. Türkiye ile işlem yaptığımda benimle buluşurlar mı diye endişe etmeden yatırım yapmaya gelecekler. Bu karar bizim için çok önemli. Türkiye'nin riskleri de azalacak. CDS rakamlarına baktım şu anda 274 civarında, son dönemde gördüğümüz en düşük rakam. Risk primleri düşüyor. Son dönemde Türkiye'ye artan yatırımcı ilgisinin artarak devam edeceğini söyleyebiliriz. Türkiye bölgenin parlayan yıldızı, Türkiye'ye yatırım yapan firmalar kazanıyor ve kâr ediyor. Ülkemizde yeni şirketler göreceğiz, Türkiye'ye yatırım yapmak karlı bir konu.

Huawei, Türkiye'de 22 yıldır faaliyet gösteren bir şirkettir. Aynı zamanda Türkiye'de geliştirdiği teknolojileri Türkiye'den tüm dünyaya satan bir firmadır. Önümüzdeki dönem için yeni işbirliği alanları değerlendiriliyor. Enerji depolama, mobilite ve elektrikli araçlara ilişkin işbirliği teklifleri var. Hükümetimizin alması gereken kararları burada size bildireceğiz. Bu bölge büyük teknoloji şirketlerinin bulunduğu yerdir. Buranın Türkiye'deki ilgisinden memnun kaldım.

Türkiye'de otonom sürüş teknolojisi üzerine çalışan firmalarımız var. Togg'un bu alanda çalışmaları var. İşbirliği alanları oldukça yaygındır. 5G ile entegre bir şehir. Türkiye 5G’yi geliştirmeye çalışan bir ülke. Türkiye'nin konumunun dünyanın en avantajlı ülkesi olduğunu söyleyebiliriz. Üretim ve teknoloji yarışında hem Doğuyla hem de Batıyla iletişim kurabilen bir ülkeyiz. Biz Türkiye olarak konumumuzu değerlendirip kazan-kazan anlayışıyla neler yapabiliriz? Çin bunun farkındadır. AB pazarının farkındayım. Aynı zamanda dış ticarete baktığımızda da çok ciddi bir şekilde geliştiğini görüyoruz. Sadece Çin’den ithalat yapan bir ülke değil. Türkiye'de marka yaratan, saat üreten firmalarla da tanıştık.

Şu anda Türk bankacılık sistemi dünyayla entegre olduğunu kanıtlamış durumda. Türkiye bankacılık işlemlerinde sorunsuz bir oyuncu olmaya devam edecektir. Bu durum Türkiye'yi yabancı yatırımcılar açısından cazip hale getirdi. Türkiye'ye hayırlı olsun.


etiketler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir